भारतीय अर्थमन्त्री निर्मला देशकै शक्तिशाली महिलाकाे सूचीमा

दर्पण दैनिक २१ मंसिर २०८०,१३:३५
post

काठमाडौं ।  भारतीय अर्थमन्त्री निर्मला सीतारमण सबैभन्दा शक्तिशाली महिलामा सूचीकृत भएकी छन् । उनी फेरि देशकै सबैभन्दा शक्तिशाली महिला बनेकी हुन् । व्यापारिक पत्रिका फोर्ब्सले विश्वका १०० शक्तिशाली महिलाको सूची सार्वजनिक गरेको  छ जसमा भारतका अन्य चार महिला पनि परेका छन् । निर्मला सीतारमणले लगातार पाँचौं पटक आफ्नो स्थान बनाएकी हुन् ।


फोर्ब्सको यो सूचीमा वित्तमन्त्री निर्मला सीतारमण बाहेक एचसीएल कर्पोरेशनकी अध्यक्ष रोशनी नाडर मल्होत्रा, भारतीय इस्पात प्राधिकरणका अध्यक्ष सोमा मण्डल र बायोकनका अध्यक्ष किरण मजुमदार शाको नाम  समावेश छ।


फोर्ब्सको यो सूची पैसा, मिडिया, प्रभाव र प्रभाव क्षेत्रको आधारमा तय गरिएको हो । निर्मला सीतारमणले यो सूचीमा लगातार पाँचौं पटक  स्थान बनाएकी छिन् । उनले यो सूचीमा २२ औं स्थान पाएका छन् ।


रोशनी नाडरले ६०औं, सोमा मण्डलले ७०औं र मजुमदारले ७६औं स्थान हासिल गरिन् । ६४ वर्षीया सीतारमण इन्दिरा गान्धीपछि भारतको दोस्रो महिला अर्थमन्त्री हुन् । अर्थमन्त्रालय अघि उनले रक्षा मन्त्रालय पनि सम्हालेकी थिइन् ।


एचसीएलकी अध्यक्ष रोशनी नादर मल्होत्रा ​​अर्बपति व्यापारी हुन्। उनी एचसीएलका संस्थापक शिव नाडरकी एक्लो सन्तान हुन्। जबकि सोमा मण्डल, भारतीय इस्पात प्राधिकरणको वर्तमान अध्यक्ष हुन् । उनी सन् २०२१ देखि अध्यक्ष छिन् ।उनी सरकारी स्वामित्वको सेलको अध्यक्षता गर्ने पहिलो महिला हुन् । 


किरण मजुमदार शा पनि भारतीय अर्बपति उद्यमी हुन्। शाले भारतमा बायोकन लिमिटेड र बायोकोन बायोलजिक्स लिमिटेडको स्थापना गरेकि छन् । -(एजेन्सी)

सम्बन्धित खबर

post

ट्वीटरमा कसरी गर्ने लाइभ ?

२० श्रावण २०८०,०९:३१

प्रतिक्रिया गर्नुहोस्

प्रतिक्रिया गर्न लग इन गर्नु होस्: