धार्मिक स्वतन्त्रतासहितको हिन्दु राष्ट्रको पक्षमा कांग्रेस उभिनुपर्छ : इन्द्रबहादुर बानियाँ

दर्पण दैनिक २८ माघ २०८०,१५:२७
post

काठमाडौँ । नेपाली कांग्रेस बागमती प्रदेश सभापति इन्द्रबहादुर बानियाँले आसन्न महासमिति बैठकबाट नेपाललाई धार्मिक स्वतन्त्र बनाउनुपर्ने बताएका छन् । काठमाडौँमा  भएको एक कार्यक्रममा उनले भने आगामी फागुन ७—१० को महासमिति बैठकमा धार्मिक स्वतन्त्रतासहितको हिन्दु राष्ट्रको पक्षमा कांग्रेस उभिनुपर्ने बताए ।

‘अहिले धर्मको कुरा उठ्न थालेको छ । धर्म निरपेक्ष मुलुक भएपछि धर्म मासियो भन्ने अफवाह फैलाइएको छ । कि हामीले राज्यको धर्म हुँदैन । धर्म व्यक्तिले धारण गर्ने हो,’ उनी भन्छन्, ‘ जनताको पक्षमा ठिक र सत्य काम गर्नु नै धर्म हो भनेर भन्न सक्नुपर्‍यो । यो कुरा जनतालाई बुझाउन सकिँदैन भने महासमिति बैठकबाट धर्म निरपेक्षको ठाउँमा धार्मिक स्वतन्त्रता भनौँ ।’

संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र धार्मिक स्वतन्त्रतासहितको हिन्दु राष्ट्र बनाउन कांग्रेसले पुनर्विचार गर्नुपर्ने सभापति बानियाँको तर्क छ । ‘यो अहिले कांग्रेसले नगरे अर्कोले अहिलेको अवस्थालाई खलबल्याउन खोजेको छ । धार्मिक स्वतन्त्रतासहितको हिन्दु राज्यबारे पुनर्विचार गर्ने होकि ? कांग्रेसले समयसापेक्ष निर्णय गर्नुपर्छ । अहिलेको समय बुझ्नुपर्छ,’ उनी भन्छन् ।

कांग्रेसको नीति अधिवेशनले मुलुकको संविधान र कांग्रेसको विधानमा प्रभाव पार्नुपर्ने उनको भनाइ छ । यस्तै उनले मिसन ८४ को नारासँग चर्चा कांग्रेस डराउन नहुने बताए । ‘कांग्रेसले चौरासी गर्दै आएको हो । हिजो राणाको चौरासी गरेको थियो । राजाको चौरासी गरेको थियो,’ उनी भन्छन्, ‘बन्दुकबाट सत्ता कब्जा गर्छु भन्ने माओवादीको पनि चौरासी गरेर शान्तिपूर्ण राजीनामा ल्याएको हो कांग्रेसले । नेपाली कांग्रेस सबैको चौरासी गर्दै जनताप्रति केन्द्रित भएर आएको पार्टी हो ।’

सम्बन्धित खबर

post

बंगलादेशतर्फ लागे झलनाथ खनाल

११ फाल्गुन २०७९,१५:०१
post

राप्रपाले बोलायो आकस्मिक बैठक

१३ फाल्गुन २०७९,०९:१६
post

सरकार छाड्ने एमालेको निर्णय

१५ फाल्गुन २०७९,१२:४६
post

सरकारलाई लिङ्देनको चुनौती

१५ चैत्र २०७९,१४:१२
post

जसपाको विधान अधिवेशन सर्यो

२३ चैत्र २०७९,१३:१३
post

चितवन-२ मा मतगणना सुरु

११ बैशाख २०८०,१४:४२
post

घनश्याम भुसाललाई पितृशोक

२१ जेष्ठ २०८०,११:१९