तेमाल गाउँपालिकाले ल्यायो ५० करोड ८९ लाख रुपैयाँको बजेट

दर्पण दैनिक ११ असार २०८१,२१:५६
post

काभ्रे । तेमाल गाउँपालिकाले ५० करोड ८९ लाख ६८ हजार ८ सय रुपैयाँ बजेट ल्याएको छ । गाउँ सभाको १५औं अधिवेशनमा गाउँपालिका अध्यक्ष चन्द्रबहादुर तामाङले चालु आर्थिक वर्षको समिक्षा र आगामी आर्थिक वर्षको लागि नीति तथा कार्यक्रम र  उपाध्यक्ष दलमान थोकरले आगामी आर्थिक वर्षको बजेट प्रस्तुत गरेका थिए । प्रस्तुत नीति तथा कार्यक्रम र बजेट पारित भएको हो । 

प्रस्तुत बजेटमा वित्तिय समानीकरण अनुदान (संघीय सरकार) बाट ८ करोड ८६ लाख, संघीय सशर्त अनुदान २३ ल करोड ८७ लाख, समपुरक अनुदान ६५ लाख, वित्तिय समानकरण अनुदान ८४ लाख २९ हजार, प्रदेश शसर्त अनुदान २ करोड २२ लाख ६८ हजार, समपुरक अनुदान १ करोड, विशेष अनुदान ७० लाख, राजस्व बाँडफाँड संघ ८ करोड ६२ लाख, राजस्व बाँडफाँड प्रदेश २ करोड २ लाख ७१ हजार ८ सय, राजस्व बाँडफाँड स्थानीय १ करोड २० लाख, आन्तरिक आय ९० लाख रहेको छ ।


अध्यक्ष तामाङले प्रस्तुत गरेको नीति तथा कार्यक्रमा सडक पूर्वाधार, शिक्षा र स्वास्थ्यलाई उच्च प्राथमिकतामा राखिएको छ ।
सडक पूर्वाधार क्षेत्रमा प्रत्येक वडा कार्यालय देखि गाउँपालिका कार्यालय जोड्ने रणनीतिक सडकलाई आगामी आर्थिक वर्षमा पनि निरन्तरता दिइएको छ । सडक पूर्वाधारमा निक्कै महत्वका साथ तेमालबासीले हेरिहेको यो योजनाले सर्वयाम गाडी सञ्चालन हुने सडक पूर्वाधारको निर्माण भएको तामाङले बताए । 

यसैबीच तेमाललाई उत्कृष्ट शैक्षिक गन्तव्य बनाउने नीति लिएको छ । जस अनुसार ‘उत्कृष्ट शैक्षिक गन्तव्य गाउँपालिका हाम्रो पहिचान’ नारा आगाडी सारेको छ ।

चालु आर्थिक वर्षको समिक्षा

तामाङले पूर्वाधार विकास क्षेत्रमा धेरै उपलब्धि हासिल गरेको बताए । चालु आर्थिक वर्षमा ० दशमलव २४७ किलो मिटर पक्की सडक निर्माण, ३३ दशमलव ०५ किमि सडक स्तरोन्नति र २९ दशमलव २५ किमी नयाँ ट्र्यक सडक निर्माण, गोरेटो बाटो २ किमी निर्माण गरेको बताए । विभिन्न वस्ती र पर्यटकीय क्षेत्रहरुमा सर्वयाम गाडी चल्ने सडक पूर्वाधार विस्तार गरेको समिक्षामा उल्लेख छ ।

यसैबीच चालु आर्थिक वर्ष भवन निर्माण १९ वटा, मन्दिर गुम्बा निर्माण ३४ वटा, सत्तल निर्माण १४ वटा, खेलमैदान निर्माण तथा मर्मत ८ वटा र पार्क वा चौतार निर्माण ७ वटा रहेको अध्यक्ष तामाङले बताए । त्यसैगरि चालु आर्थिक वर्षमा खानेपानी तर्फ १ हजार ५० घरधुरीमा स्वच्छ खानेपानी पुगेको र १३।६ हेक्टरमा सिंचाइ सुविधा पुगेको बताए ।

स्वास्थ्य क्षेत्रमा निक्कै प्रगति भएको अध्यक्ष तामाङले बताए । १५ शैयाको अस्पताल निर्माण प्रक्रिया अगाडी बढेको, आँखा, दाँत र ठूलो आन्द्राको क्यान्सर सम्बन्धी निःशुल्क शिविर सञ्चालन गरेर ३ हजार २ सय ४८ जनालाई स्वास्थ्य सेवा उपलब्ध गराएको उनले बताए ।

सम्बन्धित खबर

post

लोप हुँदै जुनेलो खेती

१९ माघ २०७९,०८:३२
post

‘घरघरमा सांसद’ अभियान

२६ माघ २०७९,११:५३
post

टर्की पालनबारे जानाकरी

६ फाल्गुन २०७९,२०:४६
post

बजेट कार्यान्वयन निराशाजनक

१७ फाल्गुन २०७९,०८:२४
post

महामूर्खको उपाधि मेयर साहलाई

२३ फाल्गुन २०७९,१९:३३
post

चैतदेखि बैंकको ब्याजदर घट्ने

२५ फाल्गुन २०७९,१२:१२
post

बैतडीका तीन युवती बेपत्ता

२१ चैत्र २०७९,१२:१२
post

घट्यो हवाई भाडा (सूचीसहित)

२१ चैत्र २०७९,१९:१४
post

घरभाडा घटाउन माग

३० चैत्र २०७९,१४:१४
post

इसेवाले ल्यायाे एकमा ४ अफर

२२ बैशाख २०८०,०८:३७
post

बजेट भाषण २०८० /०८१ (LIVE)

१५ जेष्ठ २०८०,१६:३१
post

कुन मन्त्रालयलाई कति बजेट ?

१६ जेष्ठ २०८०,०८:४१
post

आयकरमा नयाँ व्यवस्था

२० जेष्ठ २०८०,१४:४६
post

संसद्‌मा आजदेखि बजेट छलफल

२१ जेष्ठ २०८०,०६:३७
post

ग्लोबल आईएमई बैंक सम्मानित

२५ जेष्ठ २०८०,२१:१७
post

आज सुदूरपश्चिम बन्द

२८ जेष्ठ २०८०,०९:१६
post

तरकारी र फलफूलको आयात घट्यो

३१ जेष्ठ २०८०,०६:५२